Stainless Steel Telescoping Magnetic Displacement Sensor for Hydraulic Cylinder
Place of OriginChina
Brand NameGuoyue
CertificationCE
Model Numbercustomized
Minimum Order Quantity1 piece
Payment TermsT/T
Supply Ability2500 Ton/Tons Per Year
Product Details
Highlight:
stainless steel hydraulic cylinder
,stainless steel hydraulic cylinders for construction
,hydraulic cylinder hydraulic cylinders for construction
Showroom Location:
None
Type:
Magnetic Displacement Sensor
Weight:
1
Material:
Stainless Steel, Customized
Product Name:
Magnetic Displacement Sensor
Usage:
Metallurgical Industry Machinery
Pressure:
Customized
Working Medium:
Hydraulic Oil
Technique:
Forging&Casting
Minimum Oeder Quantity:
1PCS
Certifications:
CE
Piston Seal:
Urethane Seal
Seals:
Chinese
Ship Cost:
Not Include
Product Description
Detailed Specifications & Features
Stainless Steel Telescoping Magnetic Displacement Sensor for Hydraulic Cylinder
Non-Contact Design Advantage
The magnetic ring and measuring rod feature non-contact design, ensuring measurement processes are wear-free and silent. This innovative design reduces product loss and significantly extends service life.
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Testing Range (mm) | 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000 |
| Output Signal | 4~20mA |
| Supply Voltage | 24VDC (-15% ~ +20%) |
| Working Current | <70mA |
| Polarity Protection | Overpressure protection up to -30VDC |
| Maximum Voltage | 33VDC |
| Resolution | 16-bit D/A |
| Nonlinearity | ±0.1% FS ±0.05% FS |
| Repeatability | ±0.008% FS |
| Update Time | Operating temperature analog signal 0.5mS (travel <1000mm) |
| Working Temperature | -40 ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -40 ~ +100℃ |
| Temperature Effect | <0.007% FS/℃ |
| Humidity and Dew Point | 90% RH, no condensation |
| Fault Indication | LED diagnosis function |
| Material Rod | Stainless Steel |
| Electronic Housing | Aluminum Alloy |
| Rod Pressure | ≤34MPa |
| Position Magnetic Ring | Magnetic Ring |
| Installation Form | M18*1.5 Screw Thread |
| Electrical Interface | Straight Out Cable |
| Protection Class | IP67 |
Company Information
About Our Company
We are based in Jiangsu, China, established in 2022. Our market distribution includes: Domestic Market (40.00%), Africa (10.00%), North America (10.00%), South America (8.00%), Southeast Asia (6.00%), Western Europe (5.00%), Eastern Europe (5.00%), Mid East (5.00%), Central America (5.00%), Eastern Asia (2.00%), Oceania (2.00%), Northern Europe (1.00%), and South Asia (1.00%). Our office employs 51-100 dedicated professionals.
Quality Assurance
- Pre-production samples provided before mass production
- Final inspection conducted before every shipment
Product Range
We specialize in hydraulic cylinders including: hydraulic cylinders, single-acting hydraulic cylinders, double-acting hydraulic cylinders, and construction machinery hydraulic cylinders.
Why Choose Us
Guoyue Hydraulic Equipment Manufacturing (Jiangsu) Co., Ltd., with a registered capital of 50 million yuan, is a private technology enterprise that integrates research, design, development, production, operation, and service. The company specializes in advanced hydraulic solutions.
Services Provided
- Accepted Delivery Terms: FOB
- Accepted Payment Currency: USD, EUR
- Accepted Payment Type: T/T
- Languages Spoken: English, Chinese
Contact Our Experts And Get A Free Consultation!
Our mission is to offer "High Quality" & "Good Service" & "Fast Delivery" to help our clients to gain more profits.