Double Rack Swing Hydraulic Cylinder 140-180° 25MPa Customized
Place of OriginChina
Brand NameGuoyue
CertificationCE
Model Numbercustomized
Minimum Order Quantity1 piece
Payment TermsT/T
Supply Ability2500 Ton/Tons Per Year
Product Details
Highlight:
Double rack hydraulic cylinder 25MPa
,Swing hydraulic cylinder 140-180°
,Customized hydraulic cylinder with warranty
Product Name:
Hydraulic Cylinder
Pressure:
Customized
Power:
25MPa
Dimension(L*W*H):
780*170*170mm
Rod Diameter:
70mm
Maximum Stroke:
80mm
Outer Tube Diameter:
125mm
Inner Tube Diameter:
100mm
Material:
Customized
Usage:
Metallurgical Industry Machinery
Working Medium:
Hydraulic Oil
Technique:
Forging&Casting
Minimum Oeder Quantity:
1PCS
Certifications:
CE
Piston Seal:
Urethane Seal
Seals:
Chinese
Ship Cost:
Not Include
Product Description
Detailed Specifications & Features
OEM Electric Hydraulic Cylinder 140-180 Double Rack Swing Hydraulic Cylinder
Product Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product name | Hydraulic Cylinder |
| Pressure | 1MPa |
| Power | 25MPa |
| Dimension (L*W*H) | 780*170*170mm |
| Rod Diameter | 70mm |
| Maximum Stroke | 80mm |
| Outer Tube Diameter | 125mm |
| Inner Tube Diameter | 100mm |
| Material | Customized |
| Usage | Machinery |
Product Description
This OEM Electric Hydraulic Cylinder features a 140-180° double rack swing mechanism designed for rubber plate vulcanizing applications. The cylinder follows GUOYUE CD250 style specifications with premium construction and components.
Key Features
- Premium Construction: Tube steel options include 45#, 42CrMo, or 27SiMn with H8 ground holes (Ra under 0.4 μm)
- Durable Components: Head, base, ears, and piston made from 45# steel (no cast iron or cast steel)
- Safety Features: Optional fixed or floating bumpers for controlled deceleration
- Quality Welds: Ultrasound tested heavy-load welds for reduced stress and extended lifespan
- Premium Seals: International brands including (Japan), Trelleborg (Sweden), Merkel and GP (Germany)
- Rigorous Testing: Each cylinder tested to GB/T15622-2005 and Q/GAKY014-2023 standards
- Warranty: 1-year coverage from shipment date
Applications
Ideal for rubber vulcanizing processes in tire plants, conveyor belt manufacturing, and various rubber product applications. Also suitable for engineering machinery, mining, shipping, metallurgy, water conservancy, offshore, and agricultural equipment.
Additional Specifications
| Seal Options | Parker, Merkel, , Hallite, etc. |
| Paint Colors | Red, Grey, Yellow, Black, etc. |
| Material Options | St52, CK45, 4140, Duplex2205, Stainless Steel 304/316, etc. |
| Certifications | ABS, Lloyds, SGS, etc. |
| Package | Bubble-wrap packing in wooden case |
| Structure | Piston Type, Plunger Type, Telescopic Type |
| Power | Hydraulic & Pneumatic |
| Brand | Guoyue |
Product Images
Company Information
Based in Jiangsu, China, we specialize in hydraulic cylinder manufacturing with a focus on research, design, and quality production. Our company serves domestic and international markets with a comprehensive range of hydraulic solutions.
Quality Assurance
- Pre-production samples provided before mass production
- Final inspection before shipment
- Comprehensive testing to industry standards
Services
We offer FOB delivery terms and accept payment in USD/EUR via T/T. Our team communicates in English and Chinese to ensure smooth transactions.
Contact Our Experts And Get A Free Consultation!
Our mission is to offer "High Quality" & "Good Service" & "Fast Delivery" to help our clients to gain more profits.