Custom 160mm Hydraulic Cylinder 110mm Rod 600mm Stroke
Place of OriginChina
Brand NameGuoyue
CertificationCE
Model Numbercustomized
Minimum Order Quantity1 piece
Payment TermsT/T
Supply Ability2500 Ton/Tons Per Year
Product Details
Highlight:
160mm hydraulic cylinder with 110mm rod
,600mm stroke hydraulic cylinder
,custom hydraulic cylinder with warranty
Product Name:
Hydraulic Cylinder
Pressure:
Customized
Weight:
410
Power:
20MPa
Dimension(L*W*H):
1174*420*420mm
Rod Diameter:
110mm
Maximum Stroke:
600mm
Outer Tube Diameter:
195mm
Inner Tube Diameter:
160mm
Material:
Customized
Working Medium:
Hydraulic Oil
Technique:
Forging&Casting
Minimum Oeder Quantity:
1PCS
Certifications:
CE
Piston Seal:
Urethane Seal
Seals:
Chinese
Usage:
Metallurgical Industry Machinery
Ship Cost:
Not Include
Product Description
Detailed Specifications & Features
OEM Factory Price Direct Sales Small Batch Customization 160 110-600 Hydraulic Cylinder
Product Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product name | Hydraulic Cylinder |
| Pressure | 1MPa |
| Weight | 410kg |
| Power | 20MPa |
| Dimension (L*W*H) | 1174*420*420mm |
| Rod Diameter | 110mm |
| Maximum Stroke | 600mm |
| Outer Tube Diameter | 195mm |
| Inner Tube Diameter | 160mm |
| Material | Customized |
Product Features
- High-quality tube following GUOYUE CD250 style with material options of 45#, 42CrMo, or 27SiMn steel
- Precision ground hole to H8 with surface roughness Ra under 0.4 μm
- Components made from 45# steel (head, base, ears, piston) - no cast iron or cast steel
- Optional fixed or floating bumpers for controlled deceleration
- Ultrasound-tested welds for stress reduction and extended lifespan
- Premium international seals from (Japan), Trelleborg (Sweden), Merkel and GP (Germany)
- Rigorous testing to GB/T15622-2005 and Q/GAKY014-2023 standards
- 1-year warranty with free repair/replacement for manufacturing defects
Key Advantages
This hydraulic cylinder offers exceptional durability and performance with its robust construction using thick steel and hardened rod. The precision engineering ensures no bending or oil leakage, while the telescopic design provides high lifting capacity with compact storage dimensions.
Applications
Ideal for engineering machinery, mining, shipping, metallurgy, water conservancy, offshore operations, agriculture, and various industrial applications requiring reliable hydraulic power.
Customization Options
| Option | Available Choices |
|---|---|
| Seal | Parker, Merkel, , Hallite, etc. |
| Paint Color | Red, Grey, Yellow, Black, etc. |
| Material | St52, CK45, 4140, Duplex2205, Stainless Steel 304/316, etc. |
| Certification | ABS, Lloyds, SGS, etc. |
| Structure | Piston Type, Plunger Type, Telescopic Type |
Company Information
Location: Jiangsu, China (established 2022)
Markets: Domestic (40%), Africa (10%), North America (10%), South America (8%), Southeast Asia (6%), Western Europe (5%), and other global markets
Workforce: 51-100 employees
Quality Assurance: Pre-production samples and final inspection before shipment
Payment Terms: Accepted Delivery: FOB; Payment: USD/EUR via T/T
Contact Our Experts And Get A Free Consultation!
Our mission is to offer "High Quality" & "Good Service" & "Fast Delivery" to help our clients to gain more profits.