Hydraulic Telescopic Cylinder For Tipper Truck 16MPa Double Acting
Place of OriginChina
Brand NameGuoyue
CertificationCE
Model Numbercustomized
Minimum Order Quantity1 piece
Payment TermsT/T
Supply Ability2500 Ton/Tons Per Year
Product Details
Highlight:
Hydraulic telescopic cylinder
,16MPa telescopic cylinder
,Double Acting telescoping cylinder
Product Name:
Hydraulic Cylinder
Weight:
70
Power:
16MPa
Dimension(L*W*H):
630*150*150mm
Rod Diameter:
56mm
Maximum Stroke:
335mm
Outer Tube Diameter:
140mm
Inner Tube Diameter:
80mm
Overall Length:
200mm
Type:
Double Acting Cylinder
Pressure:
Customized
Working Medium:
Hydraulic Oil
Technique:
Forging&Casting
Minimum Oeder Quantity:
1PCS
Certifications:
CE
Piston Seal:
Urethane Seal
Seals:
Chinese
Usage:
Metallurgical Industry Machinery
Ship Cost:
Not Include
Product Description
Detailed Specifications & Features
Telescopic Hydraulic Cylinder for Tipper Truck Lifting
Product Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Hydraulic Cylinder |
| Weight | 70kg |
| Power | 16MPa |
| Dimension (L×W×H) | 630×150×150mm |
| Rod Diameter | 56mm |
| Maximum Stroke | 335mm |
| Outer Tube Diameter | 140mm |
| Inner Tube Diameter | 80mm |
| Overall Length | 200mm |
| Type | Double Acting Cylinder |
Product Description
Our OEM telescopic hydraulic cylinder is designed for tipper truck lifting applications, featuring a split sliding chamber design for optimal performance.
Key Features
- Premium Materials: Tube steel options include 45#, 42CrMo, or 27SiMn with H8 ground holes (Ra under 0.4μm)
- Durable Construction: Components made from 45# steel (no cast iron or cast steel)
- Safety Features: Choice of fixed or floating bumpers for controlled deceleration
- Quality Welds: Ultrasound tested for stress reduction and longevity
- Premium Seals: International brands including Trelleborg, Merkel and GP
- Rigorous Testing: Each cylinder tested to GB/T15622-2005 and Q/GAKY014-2023 standards
- Warranty: 1-year coverage from shipment date
Applications
Ideal for tipper trucks in various industries including construction, mining, shipping, metallurgy, water conservancy, agriculture, and more.
Additional Specifications
| Seal Options | Parker, Merkel, Hallite |
| Paint Colors | Red, Grey, Yellow, Black (customizable) |
| Material Options | St52, CK45, 4140, Duplex2205, Stainless Steel 304/316 |
| Certifications | ABS, Lloyds, SGS |
| Packaging | Bubble-wrap with wooden case |
| Structure | Piston Type, Plunger Type, Telescopic Type |
| Power Type | Hydraulic & Pneumatic |
| Brand | Guoyue |
| Samples | Available |
Product Images

Company Information
Based in Jiangsu, China, we specialize in hydraulic cylinder manufacturing with a focus on quality and innovation. Our products serve global markets including North America, Europe, Africa, and Asia.
Quality Assurance
- Pre-production samples provided before mass production
- Final inspection before shipment
Our Services
We accept FOB delivery terms and payment in USD/EUR via T/T. Our team communicates in English and Chinese.
Contact Our Experts And Get A Free Consultation!
Our mission is to offer "High Quality" & "Good Service" & "Fast Delivery" to help our clients to gain more profits.