Custom 16MPa Single Acting Hydraulic Cylinder 700mm Stroke
Product Details
16MPa single acting hydraulic cylinder
,700mm stroke hydraulic cylinder
,custom single acting hydraulic cylinder
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product name | Hydraulic Cylinder |
| Pressure | 16MPa |
| Dimension (L×W×H) | 1030×255×180mm |
| Rod Diameter | 70mm |
| Maximum Stroke | 700mm |
| Outer Tube Diameter | 127mm |
| Inner Tube Diameter | 100mm |
| Overall Length | 200mm |
| Type | Single Acting Cylinder |
| Material | Steel, Customized |
- Premium Construction: Tube follows GUOYUE CD250 style with material options including 45#, 42CrMo, or 27SiMn steel
- Precision Machining: Hole ground to H8 with surface roughness Ra under 0.4 μm
- Durable Components: Head, base, ears, and piston made from 45# steel (no cast iron or cast steel)
- Safety Features: Optional fixed or floating bumpers for controlled deceleration
- Quality Welds: Ultrasound testing on all heavy-load welds for stress reduction and longevity
- Premium Seals: Only uses top-tier seals from Trelleborg (Sweden), Merkel and GP (Germany)
- Rigorous Testing: Each cylinder tested to GB/T15622-2005 and Q/GAKY014-2023 standards
- Warranty: 1-year coverage from shipment date with free repair/replacement for manufacturing defects

Location: Jiangsu, China (established 2022)
Markets Served: Domestic (40%), Africa (10%), North America (10%), South America (8%), Southeast Asia (6%), Western Europe (5%), Eastern Europe (5%), Mid East (5%), Central America (5%), Eastern Asia (2%), Oceania (2%), Northern Europe (1%), South Asia (1%)
Team Size: 51-100 employees
- Pre-production samples provided before mass production
- Final inspection conducted before shipment
Our mission is to offer "High Quality" & "Good Service" & "Fast Delivery" to help our clients to gain more profits.