Hydraulic Cylinder 100mm Bore 125mm Rod 30mm Stroke for Construction Machinery
Product Details
100mm bore hydraulic cylinder for construction
,125mm rod hydraulic cylinder with 30mm stroke
,hydraulic cylinder for construction machinery
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Hydraulic Cylinder |
| Pressure | 1MPa |
| Power | 25MPa |
| Dimensions (L×W×H) | 437×180×229mm |
| Rod Diameter | 90mm |
| Maximum Stroke | 30mm |
| Outer Tube Diameter | 125mm |
| Inner Tube Diameter | 100mm |
| Material | Customized |
| Usage | Machinery |
- Tube follows GUOYUE CD250 style with material options: 45#, 42CrMo, or 27SiMn steel
- Precision ground holes to H8 standard with surface roughness Ra under 0.4μm
- Components made from 45# steel (no cast iron or cast steel)
- Customizable slow-down system with fixed or floating bumpers
- Ultrasound-tested welds for stress reduction and durability
- Premium international seals (Trelleborg, Merkel, GP)
- Tested to GB/T15622-2005 and Q/GAKY014-2023 standards
- 1-year warranty against manufacturing defects
This high-temperature hydraulic cylinder is specifically designed for steelmaking applications including:
- Sliding water inlet systems in steel mills
- BOF converters and continuous casters
- Ladle control systems
- Construction machinery, mining, shipping, metallurgy
- Water conservancy, offshore, and agricultural equipment
| Seal Options | Parker, Merkel, Hallite |
| Paint Colors | Red, Grey, Yellow, Black (customizable) |
| Material Options | St52, CK45, 4140, Duplex2205, Stainless Steel 304/316 |
| Certifications | ABS, Lloyds, SGS |
| Structure Types | Piston Type, Plunger Type, Telescopic Type |
| Power Source | Hydraulic & Pneumatic |

- Pre-production samples for approval
- Final inspection before shipment
Specializing in hydraulic cylinders including single-acting, double-acting, and construction machinery hydraulic cylinders.
Guoyue Hydraulic Equipment Manufacturing (Jiangsu) Co., Ltd. is a technology enterprise with 50 million yuan registered capital, integrating R&D, production, and service.
- Delivery Terms: FOB
- Payment: USD/EUR, T/T
- Languages: English, Chinese
Our mission is to offer "High Quality" & "Good Service" & "Fast Delivery" to help our clients to gain more profits.